Akd Kids Anaokulları Balçova Temsilciğine Hoşgeldiniz! Balçova Anaokulu
Anasayfa
+90 (232) 259 45 41 - 42  
0505 805 85 12  
balcova@akdkids.com
Facebook Sayfamız


 Balçova AKD Kids | ANNE - BABA OKULU

ELEKTRONİK CİHAZLARIN ÇOCUK PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Elektronik Cihazların Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

 

Öfke krizlerine eğilimli ya da depresif ve kayıtsız çocuklar ya da ergenler artık rahatsız edici bir şekilde olağanlaşmaya başladı. Kronik bir şekilde sinirli olan çocuklar genellikle anormal bir şekilde uyarılmaya aşırı açıktırlar. Bu çocuklar genellikle sürekli ekran başında ve yorgundurlar. Yani ajite olmuş ve bitkin bir durumdadırlar. Çünkü kronik bir şekilde yüksek uyarılma düzeyleri, hafızayı ve ilişki kurma yeteneğini etkiler ve bu çocuklar akademik ve sosyal olarak bocalamaya daha yatkın olurlar.

Bir noktadan sonra bu semptomların görüldüğü bir çocuğa majör depresyon, bipolar bozukluk ya da DEHB gibi bir zihinsel sağlığa yönelik bir teşhis koyulabilir ve terapi ya da ilaç gibi tedavi yöntemleri önerilebilir. Ancak bu tedaviler genellikle çok işe yaramaz ve aşağı doğru bir gidiş devam eder.

Peki, aslında ne oluyor?

Hem ebeveynler hem de doktorlar “yanlış kapıyı çalıyor” olabilirler. Yani kitabına uygun gibi görünen bir zihinsel bozukluğu tedavi etmeye çalışırken, bu semptomların en yaygın çevresel sebeplerini görme ve devre dışı bırakma konusunda başarısız oluyor olabilirler: Elektronik aletlerin gündelik kullanımı.

Bir doktor olarak her seferinde fark ettiğim bir şey var: “Gerçek” bir tanısı olsun ya da olmasın, günümüzde duygu durum düzensizliği yaşayan bir çocuğu başarılı bir şekilde tedavi etmek için her tür elektronik cihaz kullanımını birkaç hafta boyunca düzenli bir şekilde ortadan kaldırmak gerekiyor. Buna bir çeşit “elektronik cihaz orucu” diyebiliriz. Amaç sinir sisteminin kendi kendini yeniden ayarlanmasına izin vermektir.

Doğru bir şekilde yapılırsa bu müdahale, daha derin bir uyku, daha aydınlık ve düz bir duygu durumu, daha iyi bir odaklanma sağlayabildiği gibi fiziksel aktivitede artış da sağlayabilir. Strese katlanabilme becerisi gelişir ve böylece “krizlerin” sıklığı azalır ve şiddeti düşer. Çocuk eskiden keyif aldığı şeylerden tekrar keyif almaya başlar, doğaya daha çok çıkmak ister, hayal gücüne dayalı ve yaratıcı oyun geri döner. Ergenlerde ve genç yetişkinlerde ise öz-yönelimli davranışlarda artış görünür. Bu, kayıtsızlığın ve umutsuzluğun tamamen tersidir.

Tüm bunlar çok güzeldir.

Aynı zamanda “elektronik oruç”, ilaç ihtiyacını da azaltır ya da tamamen ortadan kaldırırken, diğer tedavileri de daha etkili bir hale getirir. Daha iyi uyku, daha fazla egzersiz ve başkalarıyla daha fazla yüz yüze etkileşim tedavinin faydalarını artırır. Bu da yukarı doğru bir gidişi başlatır. “Elektronik orucun” ardından beyin kendini yeniden düzenledikten sonra ebeveynler, semptomların geri gelmesine izin vermeden çocuklarının ne kadar elektronik cihaz kullanabileceğini dikkatli bir şekilde belirleyebilirler.

Elektronik cihazlara sınırlama getirmek her sorunu çözemez elbette, ancak çocuklar ciddi bir “tıkanma” yaşadıklarında gördükleri tedavilerde genellikle eksik kalan parçalardan biridir ekran zamanı kısıtlaması.

Peki, elektronik cihaz kullanımına müdahale etmek neden bu kadar etkili? Çünkü sınırılandırılmış kullanım, günlük ekran kullanımının sebep olduğu fizyolojik bozukluğun büyük bir kısmını tersine çevirir.

Çocukların beyinleri, elektronik cihazlara karşı çoğumuzun farkına bile varamayacağı kadar hassastır. Hatta popüler inancın tersine, hassas ve hala gelişmekte olan bir beynin “raydan çıkması” için o kadar da fazla elektronik uyarım gerekmez. Ayrıca çoğu ebeveyn yanlış bir şekilde interaktif ekran zamanının – internet ya da sosyal medya kullanımı, mesajlaşma, e-mail yazma ve oyun oynama – zararlı olmadığına inanıyor. Özellikle de televizyon izlemek gibi pasif ekran zamanıyla kıyaslayınca. İşin aslı, interaktif ekran zamanı; uyku, duygu durumu ve bilişsel sorunlara sebep olmaya daha fazla sebep olur, çünkü daha fazla aşırı uyarılmaya neden olur.

İşte, elektronik cihazların duygu durumu bozukluğuna sebep olması eğilimini açıklayan altı psikolojik mekanizma:

1. Ekran zamanı uykuyu ve vücut saatini bozar.

Ekrandan gelen ışık, gündüze benzediği için karanlıkta salgılanan bir uyku sinyali olan melatonin hormonunu baskılar. Sadece birkaç dakikalık ekran uyarımı bile melatonin salgılanımını birkaç saat erteleyebilir ve vücut saatinin senkronizasyonunu bozar. Vücut saati bir kez bozulursa, hormon dengesizliği ya da beyin iltihabı gibi her tür sağlıksız başka reaksiyonlar da oluşur. Ayrıca aşırı uyarılma derin uykuya izin vermez. Oysa derin uyku bizi iyileştiren şeydir.

2. Ekran zamanı beynin ödül sistemini duyarsızlaştırır.

Çocukların çoğu elektronik cihazlara adeta kapılmış durumdadır. İşin aslı, oyun oynamak o kadar fazla dopamin – “kendini iyi hissetme” hormonu – salgılatır ki, beyin görüntülemelerinde bu kokain kullanımı ile aynı görünür. Ancak beynin ödül “yolları” aşırı fazla kullanıldığında, gittikçe daha az hassas olurlar. Bu kez keyfi deneyimlemek için sürekli daha fazla uyarılma ihtiyacı çıkar. Bu arada dopamin de odaklanma ve motivasyon için çok önemlidir. Bu yüzden dopamin hassasiyetindeki çok küçük değişimler bile bir çocuğun kendini ne kadar iyi hissettiği üzerinde hasara yol açar.

3. Ekran zamanı gece “ışığı” üretir.

Pek çok araştırmada, elektronik cihazlardan gelen gece ışığı, depresyon ve hatta intihar riskiyle ilişkilendirilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, uyku sırasında ya da uykudan önce ekran ışığına maruz kalmanın, hayvan ekrana bakmıyor olsa bile depresyona sebep olduğunu ortaya çıkardı. Bazen ebeveynler bir çocuğun yatak odasında elektronik cihaz kullanımını sınırlandırmaya karşı isteksiz olurlar, çünkü çocuklarının bir çeşit umutsuzluk durumu içine düşeceklerinden endişe ederler. Oysa gece ışığını ortadan kaldırmak çocukları korur.

4. Ekran zamanı stres reaksiyonları tetikler.

Hem akut stres (savaş ya da kaç) hem de kronik stres, beyin kimyasında ve asabiyeti artırabilecek hormonlarda değişime sebep olur. Kronik stres hormonu olan kortizol, depresyonun hem bir sebebi hem de bir etkisi gibidir. Bu şekilde bir kısır döngü yaratır. Buna ek olarak hem aşırı uyarılma hem de bağımlılık, beynin ön lobunu baskılar. Burası duygu durumu düzenlemesinin yer aldığı bölgedir.

5. Ekran zamanı duyusal sisteme aşırı yük bindirir, dikkati böler ve zihinsel rezervleri tüketir.

Uzmanlar, patlamaya hazır ve saldırgan davranışların arkasında genellikle zayıf odaklanmanın olduğunu söylüyor. Dikkat zarar görürse, kişinin içsel ve dışsal çevresini anlama becerisi de zarar görür. Görsel ve bilişsel “girdi” ile zihinsel enerjiyi tüketen ekran zamanı, düşük rezervlere sebep olur. Tükenmiş rezervleri düzenli olarak “canlandırmanın” bir yolu da öfkelenmektir. Bu yüzden öfke krizleri aslında bir çeşit baş etme mekanizmasına dönüşür.

6. Ekran zamanı fiziksel aktivite seviyelerini ve “yeşil zamanı” azaltır.

Araştırmalar, açık havada geçirilen zamanın, özellikle de doğayla etkileşime geçmenin, dikkati yenileyip eski haline getirdiğini, stresi ve agresyonu azalttığını gösteriyor. Oysa elektronik cihazlarla geçirilen zaman “doğal duygu durum iyileştiricilerine” maruz kalmayı azaltır.

Günümüz dünyasında elektronik cihazları sert bir şekilde sınırlandırmak çılgınca bir şey gibi görülebilir. Ancak çocuklar bocaladığında, elektronik cihazları ortada bırakarak ve bu cihazları ölçülü bir şekilde kullanacaklarını umut ederek onlara pek iyilik etmiyoruz. Bu maalesef işe yaramıyor. Aksine, sıkı bir elektronik kısıtlamayla sinir sisteminin daha doğal bir duruma dönmesine izin vererek bir çocuğun daha sakin, daha güçlü ve daha mutlu olmasıiçin ilk adımı atmış oluruz.

 

KAYNAK:https://www.psychologytoday.com/blog/mental-wealth/201508/screentime-is-making-kids-moody-crazy-and-lazy?utm_source=FacebookPost&utm_medium=FBPost&utm_campaign=FBPost

 

 
 ANNE BABA OKULU

ÇOCUK VE SORUMLULUK
 
DAVRANIŞ SORUNLARI
 
ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI
 
GÜVEN
 
NEDEN OKUL ÖNCESİ
 
BANA KARDEŞ GELİYOR!!
 
ÇOCUĞUM İLK OKULA HAZIRMI?
 
KURAL KOYMANIN KURALLARI
 
TUVALET EĞİTİMİ VE YAŞANAN PROBLEMLER
 
İYİ UYKULAR ÇOCUKLAR
 
OYUN VE ÇOCUKLAR
 
ÇOCUKLAR NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR
 
KORKU GEÇİCİ BİR DURUMKEN
 
KARDEŞ KISKANÇLIĞI
 
OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OKUL FOBİSİ
 
ÖNERİLER
 
ÇOCUK NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR!!
 
ÇOCUK DOĞRUYU SÖYLEMEDİĞİNDE?
 
ÇOCUKLARIMIZLA SAĞLIKLI İLETİŞİM
 
ANAOKULU ÇOCUKLARININ DUYGULARINI ANLAMALARINA YARDIM ETMENİN FAYDALARI
 
ÇOCUKLARINIZA ''BUGÜN OKUL NASIL GEÇTİ'' DİYE SORMADAN OKULUN NASIL GEÇTİĞİNİ ANLAMANIN 25 YOLU
 
İNCE MOTOR BECERİLERİ GELİŞTİRME ETKİNLİKLERİ.
 
ELEKTRONİK CİHAZLARIN ÇOCUK PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE ETKİLERİ
 
İKİZLER VE EĞİTİMİ
 
ANAOKULU\'NDA UYUM SÜRECİ VE YAPILMASI GEREKENLER
 
ANAOKULUNDA ÇOCUK
 
 
 

Korutürk mah. Tayfun sok. No:15 (Niyazi Uğur Camii sokağı, Ekonomi Üniversitesi civarı) Balçova/ İZMİR 
+90 (232) 259 45 41-42   
balcova@akdkids.com                                                                                Anasayfa | Kurumsal | Eğitim Bültenleri | Foto Galeri | Yemek Menüsü | Bize Ulaşın

AKD KIDS ANAOKULLARI - BALÇOVA TEMSİLCİLİĞİNE HOŞGELDİNİZ
Web Tasarım : DNZ WEB DİZAYN
    İzmir Anaokulları Rehberi Üyesidir