Bulunan Sonuçlar

Arama Kriteri

1 Aralık

Çocuğum Hazır mı?

Çocuğum Hazır mı? 

Çocuğun okul öncesi eğitim kurumuna başlamasını belirleyen standart bir yaş yoktur. Çocuğunuzun fiziksel, psikolojik özellikleri göz önüne alınarak uygun dönem belirlenmelidir. 2. yaşla birlikte başlayan anneden ayrılma süreci, tuvalet eğitimi, kendi gereksinimlerini karşılama ve bunları ifade edebilme becerisi sizin için bir referans teşkil eder. Sizin, çocuğunuzun evde geçirdiği sürenin verimsiz ve yetersiz olduğunu hissetmeniz yada kendisinin oyun, arkadaş gibi isteklerini dile getirmesi de önemli bir etkendir.Çocuğun 2 yaşında bu istekleri ön plana çıkmaya başlar. Bu konuda çocuk psikologu, pedagog, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanlarına danışmanızı öneririz 

Çocuğun Okula Hazırlanması; Öncelikle çocuğun okula gitmesi tüm aile üyelerince desteklenmelidir. Çocuğun hangi anaokuluna gideceğine karar verilmişse çocuğa okul önceden gösterilmelidir. O’na yeni arkadaşları, öğretmenleri olacağı, yeni oyunlar ve şarkılar öğreneceği gibi açıklamalarla, anaokulunun nasıl bir yer olduğu ve neler yapıldığı anlatılmalıdır. Çocuğun anaokulu ile ilgili soruları yaşına uygun doğru olarak cevaplanmalıdır. 

Adaptasyon Süreci; Öncelikle kararlı olun ve verdiğiniz karara inanın. İlk günlerde çocuğunuzla okulda kısa zamanlar geçirmeye hazırlıklı olun. Çocuğunuza dürüst davranın, gidiş nedeninizi, dönüş zamanınızı belirtin. Verdiğiniz söz ve saatlere kesinlikle uyun. Çocuğunuzdan vedalaşarak ayrılın. Bunun çocuğunuzun size olan güveni açısından çok önemli olduğunu unutmayın. Okul yaşamının çocukların yaşantısının doğal bir parçası olduğunu O’na vurgulayın. Çocuğa baskıcı olmayan bir tutumla anaokuluna gitmesi gerektiğini anlatın. Çocuğunuzu daha fazla tepki verdiği ebeveyni tarafından bırakılmamasına özen gösterin.

Çocuğunuzun okul yaşantısına geçişini izlerken;

Kendinizin okula, iş yaşantısına, araba kullanmaya vb. ilk başladığınız günleri düşünün. Uyum sürecinin çok hızlı ve başarılı olmasını beklemeyin. Çocuğun yaşı ve yapısına bağlı olarak bu süre 4-6 hafta arasında, hatta bazen 12 haftalık bir zaman alabilir.

http://civcivler.com/Portals/0/sayfalar/civciv_anaokulu_izmir%20(27).bmp

 Bu süreç içerisinde, ağlama, karın-baş ağrıları, kusma, alta kaçırma, genel isteksizlik görülebilir. Tüm bunlara rağmen, anaokuluna düzenli olarak gitmesi sağlanmalı, ödün verilmemelidir. Unutmamalıdır ki, bu sorunlu dönem geçici bir süreçtir ve sizin tavrınız çocuğun daha çabuk adapte olmasına sebep olacaktır. Psikologların tespiti adapte süresinin 10 gün ila üç ay arası değişeceği yönündedir, üç ayda okula adapte olamayan çocuğun okulda yaşadığı bir sorunu olduğu düşünülmeli ve araştırılmalıdır, bu sorun bir arkadaşıyla ilgilide olabilir öğretmeni veya yemeklerde olabilir, bu konuda ön yargılı olmayıp mümkünse çocuğunuzdan bunu öğrenmeye çalışarak ve çocuğunuzu okulda da gözlemleyerek en doğru tespiti yapın.Bu süreçte çocuğunuza yanıltıcı sorular sormayın, o sizden çekinmediği sürece ve güvendiği sürece sıkıntısını sizinle paylaşacaktır. 

İlk zamanlarda çocuğun günlük yaşantısını sizinle paylaşmasını beklemeyin. O’na örnek olarak zaman içerisinde size aktarmasını sağlayabilirsiniz.( Ben bugün alışverişe gittim, öğle yemeğinde salata yedim, ya sen? ) 

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerine doğrudan karışmayın. Çözüm yolları önererek, örnekler vererek yardımcı olabilirsiniz. Bunların dışında çocuğun anaokulunda oluşturduğu bir beceriyi anne-babaya gösterdiğinde(Yaptığı bir resim, öğrendiği bir şarkı vb.) taktir edilerek, desteklenmelidir. 

http://civcivler.com/Portals/0/sayfalar/civciv_anaokulu_izmir%20(5).bmp

Her şeye rağmen; uyum süreci çok sancılı geçiyor ve/veya çok uzuyorsa, bu durumun çocuğunuzun kişiliğinden mi, yoksa ortam, sistem ve kişilerden mi kaynaklandığını mutlaka araştırın.

Kısaca yaşama adım attığı bu yolun başlangıcında çocuğunuza güvenin, onu destekleyin...